menu icon

Detoksikacija organizma u 7 dana

Detoksikacija organizma se često nalazi na vrhu popisa novogodišnjih odluka jer prekomjeran unos teške hrane, alkohola i slatkiša tijekom blagdana opterećuje tijelo brojnim tvarima koje mogu otežati normalnu funkciju organizma.

Doznajte kako prepoznati potrebu za detoksikacijom, što je detoksikacijska prehrana te koja je uloga dobrih* bakterija u procesu oslobađanja tijela od toksina. Potaknite bubrege, jetru i limfni sustav na izbacivanje štetnih spojeva uz naš sedmodnevni plan prehrane za detoksikaciju organizma.

Kako prepoznati simptome toksina u organizmu?

Osim toga, moderna svakodnevica obiluje stresnim trenucima koji se ponekad pretvore u stresne dane i tjedne. Posezanje za hranom radi utjehe česta je pojava, no važno je pritom što prije se vratiti lakšem tempu i pomoći tijelu da se riješi nagomilanih toksina.

Putovanja također često podrazumijevaju upoznavanje novih krajeva kroz hranu. U takvim trenucima znamo pretjerati, no po povratku kući vaše će vam tijelo i samo početi slati signale da je vrijeme za detoks.

Simptomi toksina u organizmu:

  • Umor i tromost
  • Nadutost te spora i neredovita probava
  • Podbuhlost i podočnjaci
  • Slaba koncentracija i bezvoljnost

Ako ste primijetili neke od navedenih simptoma, vrijeme je za detoksikaciju organizma!

Kako napraviti detoksikaciju organizma?

Detoksikacija organizma je prirodan proces uklanjanja toksina iz organizma, a određena hrana može taj proces dodatno stimulirati. Jetra, bubrezi, crijeva, koža i limfni sustav svakodnevno obavljaju posao detoksikacije bez naše pomoći.

Bubrezi primjerice dnevno profiltriraju oko 200 litara krvi, što znači da sva krv u tijelu dnevno prođe kroz ove organe i do 40 puta. To je prirodan i vrlo učinkovit sustav koji štetne spojeve i toksine iz krvi uklanja kroz mokraćni sustav.

Iako je naše tijelo predodređeno za detoksikaciju i obavlja je uspješno bez naše pomoći, određene namirnice dodatno će potaknuti ovaj prirodni mehanizam.

Hrana za detoksikaciju

Mnoge namirnice bogate vitaminima i antioksidansima mogu pomoći prirodnoj sposobnosti tijela da se detoksicira.

Neke od najpopularnijih i lako dostupnih ‘detoksikatora’ su:

Limun

Detoksikacija organizma limunom nezamjenjiv je dio detoksikacijske prehrane iz nekoliko razloga. Prepun je vitamina C koji je odličan u borbi protiv slobodnih radikala. Citrusno voće, osim toga, ima alkalni učinak na tijelo, što znači da može pomoći u uspostavljanju pH ravnoteže tijela i zaštiti imunološkog sustava.

Đumbir

Đumbir je prepun antioksidansa i sjajna je potpora probavi. Čaj od đumbira je uvijek dobra ideja jer su njegovi benefiti za zdravlje uistinu brojni.

Češnjak

Češnjak je od davnina poznat po svojim korisnim učincima. Između ostalog izvrstan je i za detoksikaciju organizma zbog svog antivirusnog i antibiotskog djelovanja. Češnjak je najbolje jesti sirov kao dodatak jelima poput salate i lešo povrća.

Zeleni čaj

Nijedan plan detoksikacije ne bi bio potpun bez dovoljne količine tekućine. Tekućina je ključna za održavanje zdravlja organizma jer pomaže u ispiranju toksina iz tijela. Pijenje zelenog čaja osim toga odličan je način za unos dodatne količine antioksidansa.

Kupus

Ovo skromno i uvijek dostupno povrće izuzetno povoljno utječe na zdravlje zbog svojih snažnih antioksidativnih svojstava. Kupus sadrži spoj zvan sulforafan, koji pomaže tijelu u borbi protiv toksina. Također sadrži i snažni antioksidans glutation koji se prirodno stvara u jetri te ima važnu ulogu u detoksikaciji organizma.

Špinat

Špinat ima malo kalorija, ali je prepun hranjivih tvari. Sadrži vitamine A, C, E i K, kao i tiamin, folate, kalcij, željezo i magnezij te brojne druge spojeve.

Cikla

Cikla je povrće s visokim antioksidativnim djelovanjem, a također je bogata hranjivim tvarima. Cikla sadrži spoj betain, koji pomaže jetri da se riješi toksina, kao i pektinska vlakna neophodna za pravilno funkcioniranje probave.

Šparoge

Ova proljetna delicija sadrži moćan antioksidans glutation koji potiče detoksikaciju. Šparoge su također odličan izvor vlakana, folata, željeza i vitamina A, C, E i K, a poznato je i da pomažu u pročišćavanju bubrega i mjehura.

Brokula

Brokula sadrži sulforafan – ovaj je spoj snažan pokretač detoksikacijskih enzima jetre i djeluje zaštitno na zdrava tkiva. Konzumiranje brokule također pomaže tijelu u borbi protiv kancerogenih spojeva.

Avokado

Avokado je prepun antioksidansa koji pomažu tijelu da izbaci štetne toksine. Ova je namirnica bogata hranjivim tvarima te sadrži oko 20 različitih vitamina i minerala.

Uloga dobrih* bakterija u procesu detoksikacije organizma?

Dobre* bakterije prirodno su prisutne u probavnom sustavu, a zadužene su za održavanje njegove funkcije i ravnoteže. Između ostalog, bore se i protiv loših (patogenih) bakterija i tako održavaju probavni, ali i imunološki sustav zdravim. Dobre* bakterije detoksiciraju probavni sustav i pomažu pri apsorbiranju hranjivih tvari.

Ako ste osjetili potrebu za detoksikacijom svakako vodite računa da nadomjestite i dobre* bakterije. To jednostavno možete učiniti konzumiranjem fermentirane hrane poput jogurta i kiselog kupusa ili redovitim korištenjem dodataka prehrani u obliku praška ili kapsula.

Benefiti redovite detoksikacije organizma

Redovita konzumacija namirnica koje potiču detoksikaciju trebala bi biti dio naše svakodnevne prehrane. Detoksikacijska prehrana često se pogrešno naziva dijeta, no cilj detoksikacijske prehrane nikako nije uskratiti tijelu neophodne nutrijente, upravo suprotno!

Dobro planirana detoksikacija organizma kroz sedam dana samo je uvod, odnosno priprema, za usvajanje zdravijih prehrambenih navika i pomoć organizmu da sam eliminira toksine kroz vlastiti, dobro uhodani sustav.

Benefiti detoksikacije su višestruki te uključuju:

  • Prevencija kroničnih bolesti
  • Zaštita imuniteta
  • Regulacija tjelesne težine
  • Poboljšanje opće kvalitete života
  • Povećanje razine energije
  • Zdravlje kože i blistav ten
  • Koncentracija
  • Uravnotežene emocije
  • Poboljšano samopouzdanje
  • Nove zdrave navike i rutine
  • Prvi korak na putu ka dugovječnosti

Namirnice i navike koje potiču detoksikaciju organizma

Imajte na umu da osim prehrane, detoksikacija organizma podrazumijeva i promjenu nekih životnih navika. Najbolji detoks je onaj za tijelo i um. Uz detoksikacijsku prehranu zato vodite računa i o navikama koje će vam pomoći da postignete najbolje rezultate.

  • Izbjegavajte alkohol
  • Spavajte minimalno 7 sati
  • Zamijenite kavu zelenim čajem
  • Pijte minimalno dvije litre vode dnevno
  • Suzdržite se od brze hrane i sokova s dodanim šećerom
  • Jedite hranu bogatu vlaknima jer njima se hrane dobre* bakterije koje održavaju probavu u balansu
  • Smanjite unos soli
  • Koristite prirodna sredstva za čišćenje doma poput octa i sode bikarbone te prirodnu kozmetiku. To će umanjiti izloženost tijela toksinima.

Nuspojave detoksikacije organizma

Sasvim je moguće da ćete se s prvim danima detoksikacije osjećati lošije nego prije. Očekivali ste lakoću pokreta i bistar um, regulaciju probave, višu razinu energije i bolje raspoloženje, no dogodilo se suprotno. Omaglica, glavobolja, proljev, anksioznost i umor sasvim su prirodne nuspojave detoksikacije, osobito u prvih nekoliko dana.

Neugodni simptomi detoksikacije organizma javljaju se najčešće zbog smanjenog unosa šećera i kofeina što tijelo dovodi u stanje odvikavanja.

Dobra je vijest da će simptomi nestati za svega dan ili dva kada se tijelo prilagodi na nove okolnosti.

Tko ne smije provoditi detoksikaciju

Trudnice i dojilje svakako ne bi trebale provoditi detoksikacijsku organizma.

Osobe koje boluju od dijabetesa i srčanih bolesti trebaju se hraniti prema preporukama svojih liječnika kako bi svoju bolest držali pod kontrolom. Detoksikacijska prehrana ne preporuča se osobama koje boluju od ovih bolesti.

Osobe s poremećajima u prehrani također ne bi smjele provoditi detoksikacijsku prehranu te bi svakako o svom problemu trebale porazgovarati sa stručnom osobom.

Plan detoksikacije organizma u 7 dana

Ovaj plan će vam pomoći da usvojite zdravije prehrambene navike pa savjetujemo da i nakon proteka 7 dana u svojoj prehrani redovito koristite namirnice koje potiču detoksikaciju.

1. dan

Doručak: zeleni smoothie od špinata, đumbira, naranče i chia sjemenki
Ručak: gusta juha od povrća
Međuobrok: jogurt s pireom od jabuka i zobenim pahuljicama
Večera: losos iz pećnice i brokula kuhana na pari

2. dan

Doručak: zobena kaša s cimetom, jabukama i nekoliko badema
Ručak: varivo od graha i mrkve, zgusnuto integralnim brašnom
Međuobrok: smoothie od kefira, par suhih šljiva i pola jabuke
Večera: kuhana junetina i povrće iz juhe

3. dan

Doručak: Zobena kaša s bananom, cimetom i malom žlicom meda
Ručak: Salata od leće i pečene cikle s maslinovim uljem, limunovim sokom i peršinom
Međuobrok: nezaslađeni kompot od jabuka s cimetom
Večera: Rezanci od tikvica s pilećim prsima na žaru

4. dan

Doručak: smoothie od špinata, đumbira, jabuke i limuna s dodatkom chia sjemenki
Ručak: zelena salata s krastavcem, rajčicom i avokadom s malo parmezana
Međuobrok: svježi sir, masline i krastavac
Večera: pečena skuša na žaru s blitvom i krumpirom na lešo uz dodatak češnjaka

5. dan

Doručak: müesli s bananom i zobenim mlijekom
Ručak: salata od graha s bučinim uljem
Međuobrok: jedna šaka mješavine suhog voća i orašastih plodova
Večera: pečeno povrće i divlja riža na pari

6. dan

Doručak: jaje i avokado na tostu od cjelovitog zrna pšenice
Ručak: gusta juha od brokule i cvjetače
Međuobrok: mrkva i humus
Večera: losos pečen u pećnici s povrćem kuhanim na pari i smeđom rižom

7. dan

Doručak: omlet sa špinatom i cherry rajčicama
Ručak: smeđa riža i leća prelivene dresingom po vašem izboru
Međuobrok: kriške jabuke umočene u maslac od kikirikija
Večera: sendvič s piletinom na kruhu od cjelovitog zrna pšenice te vašim omiljenim povrćem kao prilogom

Imate pitanje za nas? Javite nam se i saznajte sve što vas zanima!

Sve informacije i savjete o Biorela® proizvodima potražite u našem savjetovalištu. Tim naših liječnika i farmaceuta rado će odgovoriti na vaša pitanja.

Javite nam se